Mrekullia izraelite me vaksinat mban emrin e “Mossad”

schedule12:24 - 13 Janar, 2021

schedule 12:24 - 13 Janar, 2021

Kryeministri Benjamin Netanyahu ka premtuar se deri në fund të marsit, të gjithë qytetarët izraelitë mbi moshën 16 vjeç do të jenë vaksinuar.

Nëse kjo ndodh, Izraeli do të ketë triumfuar dhe kjo është shumë më tepër sesa një histori suksesi. Sipas Netanyahut, ” Izraeli do të jetë vendi i parë që do të mposhtë koronavirusin.

“Ne kemi arritur një marrëveshje me Pfizer, e cila parashikon një rritje të numrit të vaksinave në një periudhë shumë të shkurtër. Në këtë mënyrë, Izraeli do të bëhet një vend model, në mënyrën se si ia doli mbanë të mposhtë koronavirusin.

Kështu që ne do të ringjallim ekonominë tonë dhe do t’i rikthehemi punës. Në këtë mënyrë do të rikthehemi në jetën që duam dhe që na është privuar ” .

Suksesi i Izraelit mbështetej në metodat ekstreme të menaxhimit të vaksinave.  Por nga ana tjetër, Amnesty International, tregon dimensionin humanitar dhe nacionalizmin cinik, pasi izraelitët thuhet se nuk janë plotësisht të vetëdijshëm për numrin e madh të palestinezëve të cilëve duhet të vaksinohen, diçka që ata po e shmangin.

Dyshimet për menaxhimin e shpërndarjes së vaksinave i shtohet edhe fakti se Izraeli nuk është politikisht i qëndrueshëm pasi do të zhvillojë përsëri zgjedhjet kombëtare, për herë të katërt në dy vite, raporton abcnews.al.

Dhe sigurisht, ka gjithmonë ata që besojnë në komplote dhe teori konspirative, se pas këtij suksesi fshihen tentakulat e shërbimit sekret të fuqishëm të Mossad-it.

Sidoqoftë, përtej të gjithë këtyre faktorëve, me një kontribut real ose imagjinar në çështjen COVID-19, fitorja e Izraelit në betejën kundër epidemisë nuk është finalizuar. Përkundrazi, numri i rasteve mbetet jashtëzakonisht i lartë, ndërsa një bllokim i tretë është vendosur pothuajse  në të gjithë vendin.

Koronavirusi – dhe në veçanti versioni i mutacionit të tij “britanik”  vazhdon të përhapet duke shënuar mbi 7,000 raste në ditë gjatë javës së mëparshme.

Netanyahu ka pagëzuar fushatën masive dhe të shpejtë të vaksinimit në vendin e tij. Ai ishte i pari që bëri vaksinën Pfizer – BioNTech, madje tha se sistemi shëndetësor në Izrael është një nga më të përparuarit në botë.

Netanyahu ka folur drejtpërdrejt me të Alberto Burla, CEO i Pfizer, rreth njëzet herë kohët e fundit, duke e ditur mirë se e ardhmja politike varet nga suksesi i fushatës së vaksinimit.

Në fund të fundit, nuk është rastësi që koha e përfundimit të vaksinimeve përkon pothuajse me ditën e zgjedhjeve më 23 mars 2021. Nëse Netanyahu arrin të vaksinojë të gjithë popullsinë, ai mund të shpresojë që votuesit të harrojnë problemet e qeverisë së tij.

Pa dyshim, kryeministri izraelit ka të gjitha arsyet për të shpresuar se do të fitojë edhe një mandat tjetër.

Ai nuk hezitoi të nënshkruajë marrëveshje para miratimit zyrtar të vaksinave dhe jo vetëm me Pfizer. Izraeli merr furnizimeve të ilaçeve anti-COVID nga Moderna dhe AstraZeneca, sipas kontratave të nënshkruara në qershor, para se hynin në fazën përfundimtare të testimit.

Pavarësisht deklaratave dhe transparencës së Netanyahut, detajet e sakta të kontratave me kompanitë farmaceutike mbeten sekrete dhe konfidenciale.  Mbi 8 milion doza nga Pfizer u porositën nga Izraeli në javën e dytë të nëntorit dhe 10 milion nga AstraZeneca  më herët.

“Roli i Mossad”

Për sa i përket përfshirjes së shërbimeve sekrete, duket se, në mënyrë paradoksale, teoricienët e konspiracionit janë të vërteta.

Sepse Mossad me të vërtetë ka qenë i përfshirë në fushatat e vaksinimit- megjithëse jo saktësisht nga metoda të paqarta ose aspirata. Izraeli e pa pandeminë si një kërcënim kombëtar, një luftë të paarmatosur që po zhvillohej, edhe nëse jo me mjete konvencionale ushtarake.

Kriza shëndetësore u konsiderua çështje e sigurisë kombëtare dhe reagimi i saj u hartua në bazë të protokolleve ekzistuese për situata të mëdha dhe emergjente.

Institucione të tilla si Ministria e Mbrojtjes, Këshilli i Sigurimit Kombëtar (MALAL), Forcat e Armatosura të Izraelit dhe shërbimet e spiunazhit, me pak fjalë Mossad, u koordinuan me Amman (shërbimi i inteligjencës ushtarake) dhe Sin-bet (siguria e brendshme).

Ndarja e përgjegjësive midis të gjitha këtyre organizatave ndodhi njësoj si në një luftë. Marsin e kaluar, u krijua Qendra Kombëtare e Komandës për Luftën kundër Koronovirusit, e kryesuar nga Mossad.

Me përvojën e agjentëve izraelitë që veprojnë në prapavijë, në heshtje, por që janë të fuqishëm, Mossad organizoi mbrojtjen izraelite kundër pandemisë.

“Një armik i padukshëm”, siç e përshkroi Benjamin Netanyahu koronavirusin, kishte nevojë për një mekanizëm parandalues ​​ të padukshëm. ” s.ba/abcnews.al