Ushtria ruse mund të degradojë nëse kufizohen eksportet, çfarë ka zbuluar raporti i fundit

schedule15:41 - 8 Gusht, 2022

schedule 15:41 - 8 Gusht, 2022

Ushtria ruse mund të mos jetë në gjendje të operojë armët e teknologjisë së lartë dhe sistemet e komunikimit që ka përdorur në Ukrainë, nëse Perëndimi do të shtrëngonte kontrollet e eksporteve.

Sipas një raporti, pothuajse të gjitha sistemet moderne ushtarake të Moskës varen nga mikroelektronika e prodhuar nga perëndimi.

Moska ka gjetur mënyra për të anashkaluar sanksionet dhe kontrollet e eksporteve.

Nëse do të mbylleshin zbrazëtitë, ushtria ruse mund të degradohej përgjithmonë.

Studiuesit për Rusinë, Instituti Mbretëror i Shërbimeve të Bashkuara, kaluan muaj në Ukrainë, duke ekzaminuar 27 nga sistemet më moderne ushtarake të Rusisë, të kapur, rrëzuar ose të braktisur nga trupat ruse.

Ata zbuluan të paktën 450 lloje të ndryshme të komponentëve unikë, të prodhuar nga jashtë, shumica e ndërtuar në SHBA, por edhe në vende të tjera perëndimore. /abcnews.al