Ushtria ruse merr kontrollin e plotë të qytetit lindor të Ukrainës

schedule12:08 - 3 Korrik, 2022

schedule 12:08 - 3 Korrik, 2022

Forcat ruse kanë marrë kontrollin e plotë të qytetit lindor të Ukrainës, Lysychansk, raporton agjencia shtetërore ruse e lajmeve Tass, duke cituar thënë ministrinë e Mbrojtjes.

Ministria ruse tha më herët të dielën se forcat e saj kishin rrethuar Lysychansk dhe tani po luftonin brenda qytetit.

Konkretisht ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu informoi presidentin Vladimir Putin se i gjithë rajoni i Luhanskut është “çliruar” nga forcat ruse dhe nga forcat separatiste.

Më herët, forcat ushtarake ruse kishin rrethuar Lisitsansk, ndërsa Ministria ruse e Mbrojtjes shtoi se ka goditur infrastrukturën ushtarake në Kharkiv, që ndodhet në Ukrainën lindore, si dhe një bazë të përdorur nga luftëtarët e huaj në periferi të Mykolayiv , që ndodhet në jug të vendit.

Pasi përpjekja e parë për të kapur Kievin dështoi, Rusia i përqendroi përpjekjet e saj në dëbimin e forcave ushtarake ukrainase nga rajonet e Luhansk dhe Donetsk në Ukrainën lindore, ku separatistët e mbështetur nga Moska kanë luftuar kundër Kievit, që nga pushtimi i parë rus në Ukrainë në 2014./abcnews.al/