Ushtria amerikane në Ukrainë? Blinken i prerë pas vizitës në Kiev

schedule11:59 - 25 Prill, 2022

schedule 11:59 - 25 Prill, 2022

Edhe pse i Blinken dhe Austin shënoi vizitën e nivelit më të lartë nga diplomatët amerikanë që nga fillimi i luftës në Ukrainës, ata u kujdesën të theksojnë se kjo nuk do të thotë se SHBA-të do të përfshihen drejtpërdrejt në konflikt.

“Presidenti ka qenë shumë i qartë se nuk do të ketë trupa amerikane që luftojnë në Ukrainë dhe kjo përfshin qiejt mbi Ukrainë”, tha një zyrtar i mbrojtjes për mediat amerikane.

“Kjo vizitë nuk paraqet përfshirje aktuale nga forcat amerikane,” shtuan ata.

Më herët gjatë luftës, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i ishte lutur NATO-s të zbatonte një zonë ndalim-fluturimi në të gjithë vendin e tij, por ajo u refuzua për shkak se mund të çonte në një përballje direkte me Rusinë. /abcnews.al