Ulet numri i të infektuarve në Greqi, 28 të vdekur nga koronavirusi gjatë 24 orëve

schedule16:45 - 17 Janar, 2021

schedule 16:45 - 17 Janar, 2021

Autoritetet shëndetësore në Greqi kanë njoftuar 237 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit. 13 prej tyre janë konfirmuar në pikat hyrëse të vendit.

Numri i përgjithshëm i rasteve është 148607, nga të cilat 52.1% janë burra.  Sipas të dhënave 320 persona po trajtohen me intubim. Mosha e tyre mesatare është 69 vjeç. 226 (70.6%) e të intubuarve janë burra

Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 28 vdekje, duke e çuar në 5469 numrin e viktimave që nga fillimi i pandemisë. Mosha mesatare e qytetarëve që kanë humbur jetën është 79 vjeç dhe 95.4% kishin sëmundje shoqëruese. g.v/abcnews.al