Ukraina po errësohet, NASA nxjerr imazhet e fundit

schedule10:44 - 9 Mars, 2022

schedule 10:44 - 9 Mars, 2022

Imazhet nga NASA tregojnë se si dritat në pjesët urbane të Ukrainës janë fikur që nga pushtimi i vendit.

Ky imazh nga NASA është marrë më 7 shkurt 2022. Aty tregohet se si dukej Ukraina natën e rreth një muaj më parë dhe përpara se Rusia të pushtonte më 24 shkurt.

Grupet e dritave në zonat e ndërtuara si qytetet ose në disa rrugë të rëndësishme shfaqen si të ndriçuara në hartë.

Në krahasim, kështu dukej Ukraina natën e 7 marsit 2022.

Tani, vetëm një sasi e vogël e ndriçuar mund të shihet – por shumica e burimeve të dritës gjatë natës janë fikur.

Ne mund të shohim gjithashtu ndikimin e luftës në qytete dhe rajone të shumta të Ukrainës.

Kyiv është në krye të këtyre imazheve.

Disa zona duken të paqarta në imazhin e marrë më 7 shkurt për shkak të reve.

Pavarësisht kësaj, kryeqyteti është i ndezur me shkëlqim, me një furtunë drite që del jashtë. Dhjetra pika të vogla mbulojnë pjesën tjetër të imazhit.

Një muaj më vonë, e gjithë zona është pothuajse tërësisht e errët. Drita që vjen nga qyteti i Kievit është reduktuar shumë dhe vetëm një pjesë e vogël e dritave të tjera janë të dukshme më 7 mars. /abcnews.al/