Ukraina përjashton armëpushimin, Zelensky: Vetëm diplomacia mund t’i japë fund luftës

schedule09:02 - 22 Maj, 2022

schedule 09:02 - 22 Maj, 2022

Ukraina ka përjashtuar mundësinë e marrëveshjes për një armëpushim me Rusinë, duke thënë se nuk do të pranojë asnjë marrëveshje me Moskën që përfshin heqje të territorit nga Kievi.

Në fjalimin e tij të natës drejtuar popullit të tij, Presidenti Volodymyr Zelensky u zotua se megjithëse luftimet do të ishin të përgjakshme, fundi i luftës në Ukrainë do të vinte vetëm përmes diplomacisë dhe se pushtimi rus i territorit të saj do të ishte i përkohshëm, raporton BBC.

Në fjalimin e tij televiziv, Zelensky tha se konflikti “do të jetë i përgjakshëm, do të ketë luftime, por ai do të përfundojë përfundimisht vetëm përmes diplomacisë”.

Ndërkohë këshilltari i tij Mykhailo Podolyak përjashtoi kategorikisht mundësinë e një armëpushimi, pasi ai tha se kjo gjë do ta kthente mbrapsht Ukrainën, pasi Rusia mund të kundërpërgjigjet më fort pas çdo ndërprerjeje të luftimeve.

Lexo edhe: Shifra tronditëse nga bombardimi rus në Kharkiv, 5 shkolla dhe mbi 1 mijë apartamente të shkatërruara

Ai tha gjithashtu se Kievi nuk do të pranojë asnjë marrëveshje me Moskën që përfshin cenimin e territoreve ukrainase.

Të shtunën, presidenti amerikan Joe Biden nënshkroi një projekt-ligj për të siguruar një paketë për Ukrainën me vlerë rreth 40 miliardë dollarë (32 miliardë £), tha Shtëpia e Bardhë.

Paratë përfaqësojnë programin më të madh të ndihmës amerikane që kur Rusia nisi pushtimin e saj në 24 shkurt.

Projektligji, i cili do të përcjellë mbështetjen për Ukrainë për rreth pesë muajt e ardhshëm, përfshin rreth 6 miliardë dollarë të buxhetuara për automjetet e blinduara dhe mbrojtjen ajrore.

Presidenti Zelensky shprehu mirënjohje në Twitter, duke thënë se ndihma ushtarake ishte “e nevojshme më shumë se kurrë”./abcnews.al/