Ukraina përgënjeshtron separatistët: Lysychansk nuk është rrethuar

schedule17:25 - 2 Korrik, 2022

schedule 17:25 - 2 Korrik, 2022

Ushtria ukrainase ka hedhur poshtë pretendimet se separatistët e mbështetur nga Rusia dhe forcat ruse kanë rrethuar qytetin kyç lindor të Lysychansk.

Lexo edhe: “Fortesa” e fundit në Luhansk, separatistët pro-rusë rrethojnë qytetin e Lysychansk

Ruslan Muzytchuk, një zëdhënës i Gardës Kombëtare të Ukrainës i mohoi deklaratat në televizionin ukrainas.

“Luftimet janë të ashpra rreth Lysychansk. Por për fat të mirë qyteti nuk është rrethuar dhe është nën kontrollin e ushtrisë ukrainase”, tha ai.

Një zëdhënës i forcave separatiste pro-ruse tha më herët për mediat shtetërore ruse se Lysychansk ishte plotësisht i rrethuar. /abcnews.al