Ukraina dërgon ekip kërkim-shpëtimi në Turqi

schedule10:27 - 8 Shkurt, 2023

schedule 10:27 - 8 Shkurt, 2023

Një ekip punonjësish të urgjencës ukrainase janë nisur për në Turqi për të marrë pjesë në operacionet e shpëtimit dhe pastrimit nga tërmeti atje.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të martën se specialistët ukrainas kanë përvojë të përshtatshme në trajtimin e fatkeqësive natyrore.

Ekipi përbëhet nga pothuajse 90 punëtorë shpëtimi dhe përfshin 10 qen kërkim-shpëtim të trajnuar për të gjetur njerëzit e zhdukur, thotë shefi i policisë kombëtare./abcnews.al