Udhëheqësi i Bjellorusisë i kërkon Ukrainës të pranojë ofertën ruse për bisedime

schedule09:58 - 27 Shkurt, 2022

schedule 09:58 - 27 Shkurt, 2022

Lideri i Bjellorusisë i ka kërkuar Kievit të pranojë ofertën e Rusisë për bisedime.

Alexander Lukashenko i bëri thirrje Kievit të dielën që të ulet dhe të zhvillojë bisedime me Rusinë.

Rusia tha më herët se delegacioni i saj ishte gati të takohej me homologët ukrainas në qytetin bjellorus të Gomel.

Kievi refuzoi duke deklaruar se Bjellorusia ishte bashkëpunëtoret në pushtimin rus dhe nuk mund të konsiderohet ndërmjetës neutral. /abcnews.al