U vaksinua kundër Covid-19 gjatë shtatzanisë, lind foshnjën me antitrupa

schedule07:55 - 17 Mars, 2021

schedule 07:55 - 17 Mars, 2021

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës , një nënë shtatzëne e vaksinuar ka lindur foshnjën me antitrupa ndaj Covid.

Mediat amerikane bëjnë me dije se gruaja ishte punonjëse në vijën e parë të kujdesit mjekësor , dhe u vaksinua me Moderna në janar, kur ishte 36 javëshe shtatzënë.

Ndërkohë pas lindjes së fëmijët doktorët morën në analizë gjakun nga kordoni i kërthizës nga ku vunë re se foshnja kishte antitrupa.

Kjo është foshnja e parë në botë e cila ka antitrupat e virusit SARS COV-2.e.su./abcnews.al