Turi ballkanik i ministrit të jashtëm grek Kotzias

schedule11:52 - 11 Prill, 2018

schedule 11:52 - 11 Prill, 2018

Turi ballkanik i ministrit të jashtëm grek Nikos Kotzias në Ballkan, ka marrë një vëmendje shumë të madhe nga mediat greke dhe serbe. Ndërkohë që media të tjera shkruajnë se gjatë qëndrimit në Ohër, ai do të nënshkruajë marrëveshjen për emrin përfundimtar të Maqedonisë, i cili do të jetë Maqedonia e Epërme.

Mediat greke shkruajnë se qeveria e kryeministrit Tsipras është e gatshme që të mundësojë hapjen e zyrës diplomatike të Kosovës në Athinë. Lajmi është raportuar në një kohë që ministri i jashtëm grek Kotzias ka ndërmarrë një tur ballkanik.

E përditshmja serbe Politika nga ana e saj shkruan se kreu i diplomacisë greke Kotzias do të qëndrojë fillimisht në Beograd e më pas në Prishtinë dhe Shkup, ndërsa në qendër të bisedimeve do të jetë pikërish  Dialogu ms Kosovës dhe Serbisë.

Në shkrim më tej theksohet se Athina është e pakënaqur me disa veprime të qeverisë së Kosovës, veçanërisht me arrestimin e Marko Gjuric dhe me mundësinë që iu krijua Turqisë për të nxjerrë nga Kosova gjashtë shtetas turq, të auzuar si gylenistë. Kotzias gjatë vizitës në Beograd, pritet të bisedojë me zyrtarët serbë për hapjen e kësaj zyre diplomatike.

Agjencia greke e lajmeve “Protothema”, shkruan se vizita e Kotziasit në Kosovë është e një rëndësie të madhe diplomatike, e parë si një përpjekje për të larguar ndikimin e fuqishëm tradicional turk në Kosovë dhe krijimin e kushteve për të afruar Athinën me Prishtinën.

Por qendra e vëmendjes do të jetë pikërisht në vizitën e ministrit të jashtëm grek në Ohër. Sipas raportimeve, Kotzias me homologun e tij maqedonas Dimitrov, do të përmbyllin marrëveshjen për zgjidhjen e çështjes së emrit, e cila më pas do të nënshkruhet nga kryeministrat përkatës.

Ndërkohë Radio Evropa e Lirë raporton se është arritur një marrëveshje përfundimtare për çështjen e emrit të Maqedonisë. Ai do të jetë “Maqedonia e Epërme: ose në anglisht Upper Macedonia, dhe do të jetë ky emri përfundimtar që do të pranohet nga të dyja palët  në marrëveshjen e së enjtes në Ohër në takimin midis ministrave të jashtëm të Greqisë dhe Maqedonisë. Ndërsa në shënimin Macedonian do të shkruhet se gjuha i takon grupit të gjuhës sllave. /abcnews.al