Tsipras: Athina nuk do të tërhiqet nga Marrëveshja e Prespës

schedule11:34 - 14 Janar, 2019

schedule 11:34 - 14 Janar, 2019

Kryeminisitri grek, Aleksis Tsipras, ka këmbëngulur se vendi I tij nuk do të tërhiqet nga Marrëveshja e Prespës dhe finalizimi i procesit. Ai u kërkoi qytetarëve grekë që pavarësisht bindjeve politike ta mbështesin atë.

Athina nuk do të tërhiqet nga Marrëveshja e Prespës dhe do t’i shkojë deri në fund procesit të realizimit të saj, njësoj si vendi fqinj. Ka qenë kjo deklarata e Kryeministrit të Greqisë, Aleksis Tsipras, në konferencën për shtyp për marrëveshjen në fjalë, vetëm disa orë pas dorëheqjes së ministrit të Mbrojtjes Kamenos nga koalicioni qeverisës.

Kreu i ekzekutivit grek dhe njëherë më shumë uroi homologun Zoran Zaev, duke shtuar se me arritjen e kësaj marrëveshjeje Greqia është çliruar nga logjika e nacionalizmit për një çështje kaq delikate kombëtare. E njëjta gjë sipas tij ka ndodhur dhe nga ana e tjetër e kufirit.

Tsipras u tha qytetarëve grekë se ai dhe qeveria e tij nuk do të tërhiqen nga marrëveshja dhe se grekët pavarësisht bindjeve politike duhet ta mbështesin këtë proces./abcnews.al