Trupat ruse hyjnë në Skadovsk, i bëjnë thirrje kryebashkiakut të ndalin protestat

schedule15:17 - 9 Mars, 2022

schedule 15:17 - 9 Mars, 2022

Trupat ruse kanë hyrë në Skadovsk në rajonin e Kherson dhe i kanë bërë thirrje kryetarit të bashkisë që të mos mbajë mitingje pro Ukrainës, shkruan Ukrinform

Kryebashkiaku i Skadovsk, Oleksandr Yakovliev tha se forcat ruse kanë kontrolluar dokumentet dhe më pas kanë “shëtitur” nëpër zyrat e godinës administrative dhe kanë bllokuar sistemet kompjuterike.

Është e qartë se kjo gjendje është e vështirë. Ne të gjithë besojmë se Skadovsk është Ukraina. Por tani jemi të rrethuar nga ushtarë me armë, të cilët po na vendosin kushte të tilla”.

Ai tha se puna në bashki është pezulluar aktualisht për shkak të mungesës së internetit. Pushtuesit bastisën edhe ndërtesa të tjera administrative, duke përfshirë zyrat e policisë dhe ushtrisë.

Sipas informacioneve, njerëzit në rajonin e Kherson kanë mbajtur protesta masive kundër pushtuesve rusë. Sipas Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës, sot në Kherson, Garda Kombëtare e Rusisë ka ndaluar 400 ukrainas.

Më 24 shkurt 2022, presidenti rus Putin filloi një pushtim në shkallë të gjerë të Ukrainës. Trupat ruse kanë shkatërruar infrastrukturën dhe zonat e banuara në qytetet dhe fshatrat e Ukrainës duke përdorur artileri, sisteme të shumta raketash dhe raketa balistike.

/abcnews.al