Trump për emigrantët: Kam thënë atë që të gjithe mendojnë në heshtje

schedule13:40 - 13 Janar, 2018

schedule 13:40 - 13 Janar, 2018

Dhe pse vazhdon të mohojë se ka përdorur fjalë ofenduese për emigrantët që vijnë nga Haiti, El Salvadori dhe Afrika, mediat amerikane raportojnë se presidenti Trump u ka thënë bashkëpunëtorëve të tij se thjesht ka thënë me zë të lartë atë që të gjithë mendonë në heshtje

Presidenti i shteteve të bashkuara të amerikës Donald Tramp mbron, në mënyrë private, deklaratat për emigrantët që vijnë nga vendet afrikane dhe karaibet duke pohuar se ka thënë me zë të lartë atë që të gjithë mendojnë në heshtje për personat që vijnë ngha vendet në depresion ekonomik. Mediat amerikane citojnë një person i cili ka qëndruar pranë tij orët e fundit pas shpërthimit të skandalit rreth deklaratave të tij të forta kundër emigrantëve.

Sipas këtij burimi, që ka qëndruar anonim, Trump ka kaluar mbrëmjen e të premtes duke telefonuar miq dhe këshilltarë në mëyrë që të kuptonte reagimet e tyre për atë që po ndodhte. Kreu i shtëpisë së bardhë iu ta atyre se nuk ishte racist por mediat kishin keqpërdorur fjalët e tij

ambasadrët evendeve afrikane në Kombet e bashkuara i kanë kërkuar presidentit amerikan të tërheqë fjalët e tij dhe të kërkojë falje publikisht për deklaratat ksenofobe dh eraciste për emigrantët që vijnë sipas tij nga vende fundërrina. Në përfundim të një takimi i cili zgjati katër orë, grupi prej 54 ambasadorësh shpërndau një deklaratë të përbashkët për shtyp, ecila u firmos nga të gjithë./abcnews.al