Traget i ri në linjën Vlorë- Brindisi, çmime më të lira për pasagjerët

schedule15:19 - 20 Nëntor, 2019

schedule 15:19 - 20 Nëntor, 2019

Një traget i ri për të gjithë ata që duan të udhëtojnë nga Vlora në Brindisi do të nisë nga puna më 23 nëntor. Kreu i Portit të Vlorës thotë se çmimet e biletave me linjen e re do të jenë 30 për qind më të lira, ndërkohë që do të rritet edhe konkurrenca.

Kush zgjedh të udhëtojë nga Vlora drejt Brindisit duke nisur nga 23 nëntori mund të mbërrijë më shpejt matanë detit dhe me një çmim më të lirë se më parë. Qytetarët do të fitojnë kohë dhe do shpenzojnë më pak para falë tragetit të ri që do përshkruaj interarin Vlorë-Brindisi dhe anasjelltas.

Nisja nga puna e një trageti të ri sipas drejtorit të portit detar të Vlorës, Admir Malaj ndikon dhe në rritjen e konkurencës.

Targeti i ri do të operoj sëbashku me tragetin aktual, duke rritur në këtë mënyrë konkurencën si dhe duke ofruar  biletat me një cmimë 30 % më të ulët se aktuali, si edhe duke shkurtuar  distancën midis Vlorës dhe Brindisit, pasi ka një shpejtësi prej 17 nyje në orë.

Trageti “Prince” ka një me kapacitet prej 150 dhomash, vend për 300 automjete si edhe 30 kamiona.

Mësohet se Ministria e Transportit mori vendimin për një traget të ri bazuar dhe në intresin e shtuar të udhëtarëve për të përdorur transportin detar pasi deri më tani në interarin Vlorë-Brindisi operonte një traget i vetëm, i cili herë pas here shfaq dhe probematika për shkak të kapaciteteve të pakta apo amortizmit./abcnews.al