Trafiku i 613 kg kokainë / Debate në seancën gjyqësore, Arbër Çekaj përplaset me Prokurorin

16:52 | 08/01/202016:520

I akuzuari kryesor për trafikun e 613 kg kokaine Arbër Çekaj debatoi ashpër në seancën gjyqësore me prokurorin e çështjes Edvin Kondili, për të cilin kërkoi largimin nga procesi. Por kjo kërkesë u hodh poshtë nga trupa gjykuese. Gjykata e posaçme shtyu për në 23 janar mbrojtjen dhe vendimin për Arbër Çekajn dhe dy të pandehurit e tjerë

Seanca kur pritej të bëhej mbrojtja dhe të jepej vendimi për Arbër Çekjan, Armando Pezakun dhe Donaldo Lushajn të akuzuar për trafikimin e 613 kilogramë kokainë u shty, për në 23 Janar.

Gjatë zhvillimit të seancës në Gjykatën e Posaçme Kundër korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka pasur debate të ashpra dhe lumë akuzash nga pronari i “Arbi Garden” në drejtim të prokurorit Edvin Kondili.

I dyshuar për transportin e sasisë rekord të kokainës të kapur ndonjëherë në vendin tonë Arbër Çekaj u shpreh në seancë:

“S’mund të vazhdoj këtë proces gjyqësor me këtë zotëri që kam përballë, Prokurori përhapi lajme se unë kam folur dhe nxjerrë emra të tjerë, duke vënë në rrezik jetën e familjarëve të mi edhe të babait të moshuar. Unë s’do ta bëja këtë për familjen e prokurorit. Unë jam në burg, se jam prej Tropojë. Se kam pas një mbiemër, (Kuliçaj) që si pëlqen prokurorit. Ai e ka personale me familjen time. Nëse SPAK s’ka prokurorë të tjerë, propozoj një nga Serbia meqë tani kemi dhe marrëdhënie të mira. Nuk e di çfarë keni me mbiemrin Kuliçaj por do vij edhe e drejta ime në rrugë ligjore”.

Prokurori  ka reaguar në seancë duke iu përgjigjur Çekajt se nuk ka frikë nga kërcënimet e tij. Avokatët kërkuan pezullim të gjykimit derisa KLP të shprehet për përjashtimin e Edvin Kondilit nga ky proces.

Por Gjykata e posaçme, e përfaqësuar nga Danjela Shirka, Etleva Deda dhe Ilirjana Olldashi rrëzoi kërkesën e avokatëve për pezullim të procesit gjyqësor.

Gjykata e posaçme rrëzoi kërkesën e 3 të dyshuarve që kërkonin lirinë me argumentin se gjykata ka ndryshuar status, dhe sipas ligjit duhet të ishte bërë rivlerësimi i masës së sigurisë.

Gjatë  leximit të pretencës  në seancë e kaluar prokurori Kondili kishte kërkuar 21 vite burg për Arbër Çekjan, 16 vite burg për Donaldo Lushajn dhe 13 vite burg për Armando Pezakun.

Në aplikim  të gjykimit të shkurtuar 3 të dyshuarve u ulet 1/3 e dënimit që do tu caktohet nga gjykata./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono