Top 5 futbollistët që fitojnë më shumë nga sponsorizimet e takave të futbollit

schedule23:14 - 31 Mars, 2023

schedule 23:14 - 31 Mars, 2023

Është fakt që futbollistët marrin rroga stratosferike nga klubet e tyre, por duhen marrë parasysh edhe ato që hyjnë përmes sponsorizimeve.

Për më tepër, tregu i sponsorizimit të takave të futbollit është i ngjashëm me tregun e transferimeve të lojtarëve, pasi markat konkurrojnë me njëra-tjetrën për të arritur një marrëveshje me futbollistin dhe për ta përfshirë atë në radhët e tyre.

5 lojtarët që marrin më shumë para për sponsorizimin e takave të tyre çdo sezon:

Neymar Jr 26 milion euro

Anësori brazilian përfaqëson Pumën.

PUMA® - MADE FOR THE HIGHLIGHT REELS PUMA LAUNCHES THE FUTURE 1.4 FASTEST EDITION

Erling Haaland 25 milionë euro

Sulmuesi norvegjez përfaqëson Nike.

Erling Haaland 'is expected to renew his Nike boot deal' but wants a '£20m-a-year contract' | Daily Mail Online

Leo Messi 20.4 milionë euro

Ylli argjentinas përfaqëson Adidas.

adidas release Leyenda boot pack inspired by Lionel Messi's 2006 World Cup boots | Goal.com UK

Cristiano Ronaldo 17 milionë euro

Ylli portugez është rrëzuar nga froni si futbollisti më i paguar i Nike, por ai ka një kontratë të përjetshme me markën dhe mbetet një figurë publike pavarësisht se luan në Arabinë Saudite.

Cristiano Ronaldo earns a stunning £147m from Nike, according to leaked details about incoming Man Utd star – The Sun | The Sun

Kylian Mbappe 16 milionë euro

Sulmuesi francez përfaqëson Nike. /G.D abcnews.al/

Burimi: Today Times

Kylian Mbappe: Nike serve French star with new signature boots ahead of World Cup last 16 | Pulse Ghana