Tjetërsuan 68 mijë metra tokë, nga 17 të arrestuar 9 mbesin në burg

14:04 | 27/10/201914:040

Nga 17 personat e arrestuar për tjetërsimin e 68 mijë metra katrorë tokë shtetërore, nëntë prej tyre  u lanë në burg, kurse tetë të tjerë u lanë të lirë me masë sigurie, arrest shtëpie dhe detyrim paraqitje.

Gjykata e Durrësit nisi sëancën për rivlerësimin e masës së sigurisë në orën 9 të mëngjesit të kësaj të diele dhe përfundoi pas pesë orëve. Për ish-drejtuesin e hipotekës së Durrësit,  Ardjan Iljazaj dhe ish-kryetarin e komunës në Ishëm Sulejman Ibrahimi masa e sigurisë nuk ka ndryshuar. Ata do të qëndrojnë në burg bashkë me shtatë zyrtarë të tjerë të Kadastrës. Të gjithë personat që u arrestuan akuzohen për veprat penale “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, “Shpërdorimi i detyrës”, “Falsifikimi i dokumenteve”, “Mashtrimi” dhe “Grupi i strukturuar kriminal, kryer në bashkëpunim”.

Nga hetimet ka rezultuar se përgjatë 5 viteve , nga viti 2013 e në vazhdim personat nën hetim kanë bashkëpunuar për të tjetërsuar tokën shtet përkundrejt përfitimit të vlerave të ndryshme monetare.

MBESIN NE BURG

1-            Ardian Iljazaj

2-            Bledar Zerba

3-            Renaldo Pastërma

4-            Delis Kapxhiu

5-            Mikel Zaho

6-            Luigj Bushaj,

7-            Gjon Proja

8-            Albert Doda

9-            Sulejman Ibrahimi

ARREST SHTEPIE

1-            Adrian Kona

2-            Rovin Zeqja

3-            Enver Shima

4-            Latif Mullahi

5-            Lekë Ndoj

DETYRIM PARAQITJE

1-            Malvina Deçka

2-            Edlira Nova

3-            Gjergj Bushaj

/abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono