Tjetër bonus për pensionistët, Rama publikon vendimin: Nuk do të jetë i fundit

schedule19:27 - 1 Prill, 2023

schedule 19:27 - 1 Prill, 2023

Ashtu siç kishte paralajmëruar, qeveria ka miratuar vendimin për t’u dhënë pensionistëve 5 mijë lekë shtesë. Lajmin e njoftoi kryeministri Edi Rama duke publikuar edhe vendimin e sapofirmosur. Paratë u përftuan nga taksa e jashtëzakonshme për eksportuesit e mëdhenj të energjisë.

Rama shprehet se në fillim askush nuk e besoi premtimin që dha por më vonë kur panë se po bëhej realitet, e akuzuan se po shkelte kodin zgjedhor. Kreu i qeverisë, në postimin që ka bërë në Facebook, ka paralajmëruar gjithashtu se kjo masë lehtësuese nuk do të jetë e fundit për pensionistët.

Kur thosha do të vendosim taksë të jashtëzakonshme për eksportuesit e mëdhenj të energjisë dhe do t’ua shpërndajmë pensionistëve në prill, ata që ju e dini kush janë, bërtisnin ky është tatimi i jashtëzakonshëm komunist. E bëri BE-ja, e tha edhe këtu Ursula Von Der Leyen që po, kjo është diçka krejt e drejtë në këtë kohë krize dhe e mbyllën përkohësisht gojën.

Pastaj e hapën prapë gojën, duke u qarë hallin pensionistëve se i mashtroi Edi Rama dhe se s’do merrnin asgjë, po kur e dëgjuan që kjo do të ndodhte siç ishte premtuar, u hodhën përpjetë se po shkelej Kodi Zgjedhor! Krejt e pavërtetë, si zakonisht kur ata hapin gojën. 

Por ja ku prilli erdhi dhe taksa e jashtëzakonshme mbi fitimet e rëna nga qielli i luftës në arkën e eksportuesve të mëdhenj të energjisë, do të fillojë t‘u shpërndahet pensionistëve, si pjesa më e prekur nga pesha e luftës, po edhe më dinjitozja në qëndresën e saj përballë vështirësive të kohërave.

Kjo është një tjetër masë lehtësuese për ta pas Pakos së Madhe, po nuk është e fundit, sepse ne nuk bëjmë dot sa duam për më të moshuarit, por nuk do të lemë kurrë pa bërë gjithçka mundemi. *më poshtë vendimi i sapofirmosur i qeverisë”, shkruan Rama.