Tirana prosecutor’s office demands 1.6 years in prison for former Salianji MP

15:44 | 10/12/201915:440

Prosecutor’s Office has issued a warrant for former DP deputy Salianji as well as Fredi Alizoti, Albert Veliu and journalist Jetmir Olldashi.

Prosecutor Kol Hysenaj has asked for 1 year and 6 months in prison for former DP MP Ervin Salianji, but will be sentenced to probation for 3 years.

According to the prosecutor, Fredi Alizoti appeared as his brother, former Minister Xhafaj, for a gain of 100,000 euros.

“The tapping is not original and the recordings are partial. Investigations showed that the voice in the video surveillance did not belong to Agron (Geron) Xhafaj. Ervin Salianji has made the acquaintance between Fredi Alizoti and Albert Veliu, ”the prosecutor stated at the session.

The prosecution has asked for one year in prison for Jetmir Olldashi, who is being converted to 200 hours of probation.

The prosecution has asked for three years for Fred Alizoti. Whereas for Albert Veliu (Babale) the prosecution requested 3 years and 6 months in prison.

Former MPs of the PD parliamentary group were also present at the session./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono