fredi alizoti

salianji-1-1.jpg
So Nila15:44 | 10/12/2019

Prosecutor’s Office has issued a warrant for former DP deputy Salianji as well as Fredi Alizoti, Albert Veliu and journalist Jetmir Olldashi.

Prosecutor Kol Hysenaj has asked for 1 year and 6 months in prison for former DP MP Ervin Salianji, but will be sentenced to probation for 3 years.

According to the prosecutor, Fredi Alizoti appeared as his brother, former Minister Xhafaj, for a gain of 100,000 euros.

“The tapping is not original and the recordings are partial. Investigations showed that the voice in the video surveillance did not belong to Agron (Geron) Xhafaj. Ervin Salianji has made the acquaintance between Fredi Alizoti and Albert Veliu, ”the prosecutor stated at the session.

The prosecution has asked for one year in prison for Jetmir Olldashi, who is being converted to 200 hours of probation.

The prosecution has asked for three years for Fred Alizoti. Whereas for Albert Veliu (Babale) the prosecution requested 3 years and 6 months in prison.

Former MPs of the PD parliamentary group were also present at the session./abcnews.al

fredi-alizotii.jpg
ad min16:53 | 23/09/2019

Edhe në seancën e kësaj të hëne, mbi atë që njihet si çështja Babale, i pandehuri Fredi Alizoti ka akuzuar ish-deputetin demokrat Ervin Salinji si planifikues të përgjimit me Albert Veliun.

Këtë të hënë, në Gjykatën Penale, ka vijuar marrja në pyetje e Fredi Alizotit, një nga 4 të pandehurit e asaj që njihet si çështja Babale, bashkë me ish-deputetin demokrat Ervin Salianji e gazetarin investigativ Jetmir Olldashi, të akuzuar për moskallëzim krimi, si dhe Albert Veliu. Alizoti, u është përgjigjur pyetjeve të avokatit të Ervin Salianjt, Ledio Braho.

Alizoti ka deklaruar se Albert Veliu, është detyruar nga Ervin Salianji që të bënte intervistë, pasi duhet të ishte sa më e besueshme për publikun.  Avokati Ledio Braho e pyeti se cila ishte arsyeja që ai ka telefonuar disa herë Taulant Ballën dhe se kujt i referohej kur pyeste Drejtorin e Policisë së Fierit për shefin e madh.

Ledio Braho: Ishte e vërtetë që ke kontaktuar me Ballën?

Fredi Alizoti: Jo, jo! Në asnjë moment!

Gjykata ka vendosur që të thërrasë në seancën e ardhme ish-deputetin e PD-së Ervin Salianji dhe gazetarin investigativ Jetmir Olldashin, që të përballen me deklarimet e Fredi Alizotit./ABC News Albania 24/7

fredi-alizoti.jpg
ad min19:04 | 17/09/2019

Në dëshminë e tij para gjykatës, i pandehuri Fredi Alizoti është shprehur se ish-deputeti demokrat Ervin Salianji, i kishte premtuar 200 mijë euro për realizimin e audiopërgjimit me vëllain e ministrit të kohës Fatmir Xhafaj. Sipas Alizotit, plani ishte bërë që në vitin 2017 nga Albert Veliu. 

Gjykata Penale e Tiranës ka zhvilluar seancën e radhës për të ashtuquajturën dosja “Babale” ku të pandehur për mos kallëzim krimi janë ish-deputeti demokrat Ervin Salianji, gazetari investigativ Jetmir Olldashi, Albert Veliu që vazhdon të jetë në arrati dhe Fredi Alizoti, person ky që dyshohet se ka imituar zërin e Agron (Geron) Xhafaj audiopërgjimin e publikuar nga Partia Demokratike.

Në seancën e kësaj të marte, Fredi Alizoti ka pranoi akuzën e kallëzimit të rremë dhe rrëfeu para gjykatës dhe prokurorëve se ai me Albert Veliun kanë bërë audio përgjimin.

Plani, sipas Alizotit, ka qenë që në Shtator të 2017-s, por nuk është realizuar pasi Veliu nuk kishte gjetur njerëz të besuar në Vlorë. Më tej, Fredi Alizoti thotë së Albert Veliu e ka kontaktuar sërish dhe i ka thënë se do realizojmë planin.

Alizoti u shpreh se ka pranuar ta bënte audiopërgjimin, pasi bëhej fjalë për 200 mijë euro, që sipas tij, ia kishte premtuar Ervin Salianji. Alizoti, deklaroi se ish-deputetit i ka siguruar stilolapsat për përgjim.

I pandehuri tha se mosmarrja e lekëve, e kishte shtyrë që të tregonte të vërtetën, ndërsa theksoi faktin se ishte ndjerë i kërcënuar. Pas pyetjeve të prokurorëve Fredi Alizoti i është përgjigjur edhe pyetjeve të avokatit të Ervin Salianjit, Indrit Sefa.

Avokati ngriti dyshime në lidhje me thëniet e të pandehurit, duke e pyetur se përse në disa përgjime Alizoti fliste miqësisht me drejtorin e Policisë së Fierit. I pandehur është shprehur se nuk i kishte miq, por se tek ata ndihej i sigurtë.

Avokati Sefa shtoi më tej se personaliteti i të pandehurit nuk është i besueshëm dhe se ai ka implikuar në këtë histori njerëz që nuk i njeh dhe as i ka parë ndonjëherë në jetë.

Në seancën e shkuar Gjykata e Tiranës ka marrë edhe dëshmitë e personave të përfshirë në këtë çështje. Në audiopërgjimin e publikuar nga PD dyshohet se vëllai i ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj ishte i përfshirë në trafik droge./ABC News Albania 24/7

BABALE-1280x720.jpg
ad min13:41 | 17/07/2019

Ka dëshmuar në Gjykatën e Tiranës e ish-drejtori i Policisë së Qarkut Fier, Albert Nushi, në lidhje me dosjen Babale. Bashkë me Nushin ka dëshmuar edhe Erzen Breçani ish-punonjës policie i liruar nga detyra në vitin 2013. Në dëshminë e Nushit në gjykatë, ai pohoi se Fredin Alizotin e njihte për shkak të detyrës.

“Unë doja ta çoja në prokurorisnë e Fierit, por aty me thanë se kishte një çështje te Krimet e Rënda për Fredi Alizotin”. Më tej Nushi shtoi se Fredi Alizoti i kishte thënë se ishte ai që e interpretoi Agron Xhafajn në lidhje me përgjimin e publikuar në ata kohë në media.

Ndërkohë Breçani deponoi se me Alizotin dhe Albert Veliun janë takuar rastësisht te selia e PD.

“Alizoti në atë kohë më tha se kishte besim te unë duke shtuar se ishte përdorur nga pala tjetër”.

Në listë për të dhënë dëshmi janë edhe ish-deputeti i PD-së Enkeled Alibeaj dhe Besim Hajdarmataj ish- kreu i Prokurorisë së Krimeve të Rënda./ABC News Albania 24/7

Babale-1280x700.jpg
ad min18:30 | 17/04/2019

Gjykata e Krimeve të Rënda pushoi hetimet për procedimin e regjistruar pa emër për trafik narkotikësh, pas publikimit te audio-përgjimit të “Babales”.

Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur që të pushojë hetimet për dosjen e cila ishte e regjistruar pa emër, pas publikimit nga Partia Demokratike të audio-përgjimit të ashtuquajtur të “Babales”. Procedimi penal mbi te cilin nisen hetimet, ishte regjistruar për trafik të lëndëve narkotike.

Prokuroria e Krimeve të Rënda e përfaqësuar nga Përparim Kulluri e nisi hetimin për trafikim të lëndëve narkotike por pa i vendosur një emër konkret dosjes.

Pas disa muajsh hetime Krimet e Rënda e ndanë dosjen “Balale”në dy pjesë ku trafikimi i drogës do hetohej nga Krimet e Rënda dhe “kallëzimi i rrem” do hetohej nga Prokuroria e Tiranës. Më herët Prokurori Kulluri i kishte pezulluar hetimet dhe e kishte kthyer dosjen për rihetim në polici, por duke qenë se polica nuk mundi të siguronte asnjë të dhënë të re shtese për këtë procedim penal, prokurori kërkoi që të pushohen hetimet.

Nga ana tjetër Gjykata e Tiranës ka dërguar për gjykim për kallëzim të rreme 4 të pandehur , ish-deputeti i PD-së Ervin Salianji, gazetari Jetmir Olldashi, Albert Veliu i njohur ndryshe si “Dëshmitari X” dhe Fredi Alizotin,  person i cili dyshohet se ka imituar zërin e Agron Xhafajt në audio-përgjimin e publikuar nga Partia Demokratike./abcnews.al

KRONIKE-VENDIMI-BABALE-MOTIVET.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
ent ela10:19 | 05/12/2018

Gjykata e Apelit në Tiranë la të pandryshuar masën e sigurisën “arrest në burg” Fredi Alizotin, i dyshuar si personi që aktroi zërin e Agron Xhafajt në audiopërgjimin e Babales. Alizoti akuzohet për veprën penale të “kallëzimit të rremë”.

Kolegji penal i përbërë nga gjyqtarët Flutura Skënderi, Alaudin Malaj dhe Artur Gaxha la të pandryshuar edhe masën e sigurisë “detyrim për paraqitje” për gazetarin Jetmir Olldashi.

Ndërsa Albert Veliu, i njohur si Babalja, aktualisht në statusin e azilkërkuesit në Kosovë, nuk e ka ankimuar masën “arrest në burg” dhënë në mungesë për të.

Për të njëjtën çështje Prokuroria e Tiranës po heton në gjendje të lirë edhe deputetin Ervin Salianji. Fillimisht çështja u hetua nga Krimet e Rënda, por më pas i kaloi për kompetencë Prokurorisë së Tiranës. /aqbcnews.al

albert-veliu.png
ad min16:55 | 26/10/2018

Prokuroria për Krimet e Rënda shpalli moskompetencë për hetimin e çështjes “Babalja”. Dosja me katër persona të akuzuar për “kallëzim të rremë”, mes të cilëve edhe deputeti Ervin Salianji, i ka kaluar Prokurorisë së Tiranës.

Prokuroria për Krimet e Rënda ia ka kaluar Prokurorisë së Tiranës përgjegjësinë e hetimit të çështjes “Babalja”. Më shumë se gjashtë muaj nga nisja e procedimit penal pas publikimit të një audio-regjistrimi ku pretendohej se Albert Veliu, Babalja, fliste me vëllain e ministrit të Brendshëm për çështje droge, Krimet e Rënda shpallën moskompetencë. Shkak është bërë akuza e “kallëzimit të rremë” e ngritur ndaj katër personave për çështjen, vepër penale jashtë kompetencës së Krimeve të Rënda. Nga ana tjetër, kjo prokurori do të vazhdojë hetimin për “trafikun e narkotikëve” veprën penale për të cilën u regjistrua procedimi penal. Dosja “Babalja” u dërgua në Prokurorinë e Tiranës me katër persona nën hetim, deputetin Ervin Salianji, Albert Veliun, Fredi Alizotin dhe gazetarin Jetmir Olldashi.

Hetimi i çështjes “Babalja”, histori që trazoi jo pak skenën politike në vend, mori tjetër rrjedhë pasi Fredi Alizoi pranoi të kishte qenë aktruesi i zërit të Agron Xhafajt, vëllait të Fatmir Xhafajt, në audio-përgjimin e “Babales”. Por, pas arrestimit të tij në Tetor 2018 u publikua një video-përgjim ku pohonte se ishte shoqëruar për Prokurorinë për Krimet e Rënda nga kreu i Policisë së Shtetit. Për llogari të hetimit dhe dinamikave të papritura të tij, Prokuroria për Krimet e Rënda mori deklarimet e më shumë se 15 personave, mes të cilëve edhe deputetët Salianji e Taulant Balla, si dhe ish-kreut të Policisë Bashkike të Tiranës, Florenc Hoxha./abcnews.al

ALIZOTI-ANKIMI-DATA-1280x720.jpg
ent ela15:52 | 17/10/2018

Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda ka caktuar datën e seancës për shqyrtimin e ankimit të Fredi Alizotit, personit te dyshuar se aktroi  zërin e  Agron Xhafajt. Alizoti ka kundështuar masën e sigurisë “arrest në burg” caktuar nga Shkalla e Parë për të, në 6 tetor. Burime pranë gjykatës konfirmuan se seanca në Apel është caktuar në 24 tetor në orën 09:00. Në ankimin e depozituar disa ditë mëparë, Alizoti kërkon një masë më të butë sigurie se “arresti në burg”. Në seancën e zhvilluar në Shkallën e Parë të Krimeve te Renda, avokati i Alizotit, Ilir Dode tha se klienti i tij e kishte provuar se nuk ka rrezik t’i fshihej hetimit dhe se duhet të kujdesej për nënën e sëmurë. /abcnews.al

MBULIM-ARDI-VELIU-NE-PROKURORI.mpg_snapshot_00.21.jpg
ad min14:45 | 16/10/2018

Drejtori i përgjithshëm i policisë së shtetit Ardi Veliu është marrë në pyetje në Prokurorinë e Krimeve të Rënda për rreth 60 minuta, lidhur me hetimet për dosjen e Babales. Burime të besueshme konfirmuan për “ABC News” se Veliu ka mohuar pretendimet e Fredi Alizotit ndaj tij.

Ardi Veliu, drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, ishte personi i radhës që u mor në pyetje nga prokurorët e Krimeve të Rënda që po hetojnë çështjen “Babalja”. Pyetja e tij u kërkua pas deklaratave të Fredi Alizotit, personit të dyshuar si aktruesin e zërit të Agron Xhafës, se pas pranimit të këtij fakti ishte shoqëruar tek Krimet e Rënda me makinë nga kreu i Policisë së Shtetit. Ardi Veliu mbërriti në institucion në 13:00, ekzaktësisht në orarin e paracaktuar ku qëndroi për gati 1 orë duke dhënë shpjegime para prokurorit, Përparim Kulluri.

Burime të besueshme konfirmuan për “ABC News” se Veliu ka mohuar pretendimet e Alizotit. Sipas burimeve, Veliu ka pohuar se ditën kur është bërë shoqërimi i Alizotit në Prokurorinë e Krimeve ai ka qenë i angazhuar me çështje të tjera të punës së tij. Numri një i policisë u largua me automjetin e tij, duke mos dhënë asnjë prononcim për median. Deklarimet e Veliut janë në sinkron me deklaratë zyrtare të bërë nga Policia e Shtetit një ditë pas publikimit të video-përgjimit të Alizotit në programin “Opinion” në “TVKlan”. Në atë deklaratë u pohua se Policia e Shtetit nuk ka bërë asnjë veprim procedurial me iniciativën e saj dhe për çdo rast ka vepruar bazuar në urdhra të prokurorisë apo gjykatës. Në lidhje me shoqërimin e Alizotit, Policia tha se ky veprim është reakuzuar nga ana e Drejtorisë së Policisë Vendore Fier.

Për llogari të hetimit, prokurorët e Krimeve pritet të marrin në pyetje edhe drejtuesin e Policisë Fier, i pari që ka kontaktuar Fredi Alizotin, pasi ai i tha sallës operative të këtij qarku se audio-përgjimi i Babales ishte fakt. Ndërsa mëngjesin e së hënës, në Prokurinë për Krimet e Rënda pritet të paraqitet ish-dejtuesi i Policisë Bashkiake, Florenc Hoxha, i cili pretendohet nga Alizoti të jetë personi që ka realizuar videopërgjimi./abcnews.al

ALIZOTI-BALLAFAQIMI-1280x720.jpg
ent ela15:02 | 14/10/2018

Fredi Alizoti, i vetëdeklaruar si aktori i zërit të Agron Xhafajt në audio-përgjiminqë trazoi politikën shqiptare, është i gatshëm të përballet me “Babalen”. Avokati i Alizotit tha për “ABC News” se do të kërkojë në vijim këtë lloj veprimi hetimor.

Fredi Alizoti, i dyshuari si imituesi i zërit të vëllait të ministrit të brenshëm në audiopërgjimin  e “Babales”, është i gatshëm të përballet me Albert Veliun.

Pretendimi i 45 vjeçarit, që deklaroi para prokurorëve se iu premtuan 100 mijë euro për aktrimin e Agron Xhafajt, u konfirmua për “ABC News” nga avokati i tij, Ilir Dode.

I kontaktuar përmes telefonit, avokati Dode tha se ballafaqimi mes Alizotit dhe Veliut është një nga veprimet hetimore që do të kërkohet edhe prej tij në vijim.

“Klienti im është i gatshëm për një ballafaqim me Albert Veliun, pasi ka interes të dalë në dritë e gjithë e vërteta që pretendon. E vërteta që i mbrojturi prej meje ka pohuar edhe në deklarimet e tij para Prokurorëve për Krimet e Rënda. Në ditët në vijim, në funksion të një hetimit të plotë dhe të gjithanshëm, do të kërkojmë kryerjen e një ballafaqimi, por edhe të disa veprimeve të tjera hetimore”.

Por ky veprim duket në kufijtë e të pamundurës derisa Albert Veliu të jetë në duart e autoriteteve shqiptare. Aktualisht “Babalja” ndodhet në Kosovë në statusin e azilkërkuesit politik. Të enjten ai u arrestua nga Policia e Kosovës bazuar në një masë sigurie “arrest në burg” caktuar për të në mungesë nga Krimet e Rënda, por një ditë më vonë Gjykata Themelore e Prishtinës e liroi, duke refuzuar kërkesën e prokurorisë për izolim në paraburgim. Në mungesë të një marrëveshjeje ekstradimi me Kosovën, sjellja e tij në Shqipëri pritet të bazohet në marrëveshjet përkatëse juridike ndërshtetërore për dorëzim në pikëkalimin kufitar.

Aktualisht për çështjen “Babalja” Prokuroria për Krimet e Rënda ka regjistruar si persona nën hetim Albert Veliun, Fredi Alizoti, gazetarin Jetimir Olldashi dhe deputetin Ervin Salianji. /abcnews.al

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono