Tillerson: Koreja e Veriut kërcënimi më i madh për SHBA-në dhe botën

schedule20:17 - 15 Dhjetor, 2017

schedule 20:17 - 15 Dhjetor, 2017

Sekretari amerikan i Shtetit, Reks Tillerson në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë së OKB-së tha se Koreja e Veriut është kërcënimi më i madh për të gjithë botën. Ndërsa Antonio Guterres u shpreh i shqetësuar nga rreziku i konfrontimit ushtarak.

SHBA do të mbajë të hapura kanalet e saj të komunikimit me Korenë e Veriut, pavarësisht se mban presionin mbi Penianin për të ndaluar testet bërthamore dhe raketore. Kjo është konfirmuar nga sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson. Duke folur në Këshillin e Sigurisë së Organizatës së Kombeve të Bashkuara, zyrtari i Uashingtonit tha se një ndërprerje e qëndrueshme e sjelljes kërcënuese të Koresë së Veriut duhet të ndodhë përpara se bisedimet të fillojnë me Penianin.

Rex Tillerson, Sekretar Shteti i SHBA-së: “Aftësia në rritje e Koresë së Veriut pasqyron një kërcënim të drejtpërdrejtë për sigurinë tonë dhe sigurinë e të gjithë botës. Ne nuk e konsiderojmë këtë pretendim si një kërcënim bosh. Ne kemi qenë të qartë se të gjitha opsionet mbeten në tavolinë në mbrojtje të kombit tonë. Por ne nuk kërkojmë dhe as nuk duam luftë me Korenë e Veriut. Peniani duhet të fitojë rrugën për rikthim në tavolinën e bisedimeve. Fushata e presionit duhet dhe do të vazhdojë derisa të arrihet denuklearizimi. Ndërkohë, ne do të mbajtë të hapura kanalet tona të komunikimit”.

Ndërkohë, sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, në fjalën e tij shprehur shqetësimin ldhur me përshkallëzimin e tensioneve.

Antonio Guterres, Sekretar i Pergjithshem i OKB-së:Situata në gadishullin Korean është çështja më e tensionuar dhe e rrezikshme për paqen dhe sigurinë në botë. Unë jam thellësisht i shqetësuar nga rreziku i konfrontimit ushtarak që mund të vijë si rezultat i përshkallëzimit të paqëllimtë apo llogaritjeve të gabuara”.

Më tej ai bëri thirrje që konflikti të zgjidhet me anë të mjeteve diplomatike dhe paqësore./abcnews.al