Tërmeti në Kretë nuk ka lidhje me tërmetin në Shqipëri

schedule15:00 - 27 Nëntor, 2019

schedule 15:00 - 27 Nëntor, 2019

Ndërsa kryetari i organizatës për planifikimin dhe mbrojtjen nga tërmetet Profesor Eftymios Lekkas tha se tërmeti në Kretë ishte në thellësi të madhe dhe nuk pritet të prodhojë pas-goditje.

Një tërmet i fuqishëm 6.1 ballë i shkallës Rihter goditi të mërkurën në mëngjes zonën bregdetare midis ishujve Kithera dhe kretë në Greqinë jugore. Lëkundjet e orës 9:23 a.m. u ndjenë deri në Athinë. Sipas Institutit të Gjeodinamikës në Athinë, epiqendra u lokalizua 258 kilometra në jug të Athinës.

Nuk ka informacion për dëme.

Në Kretë kishte panic dhe banorët u larguan nga shtëpitë e tyre. Kryetari i bashkisë së qytetit Kisamos njoftoi se të gjitha shkollat mbeten të mbyllura të mërkurën. Ndërsa kryetari i organizatës për planifikimin dhe mbrojtjen nga tërmetet Profesor Eftymios Lekkas tha se tërmeti ishte në thellësi të madhe dhe nuk pritet të prodhojë pas-goditje.

Ai tha gjithashtu se nuk lidhet me tërmetin në Shqipëri. Ndërkohë, Profesori i Sizmiologjisë Akis Tselentis tha gjithashtu se tërmeti në Kretë nuk lidhet me tërmetin në Shqipëri dhe shtoi se për shkak të thellësisë prej rreth 70 kilometrash, nuk do të ketë pas-goditje dhe u ndje në një zonë të gjerë pikërisht për shkak të thellësisë./abcnews.al