Tërmeti në Greqi, Mehaj: FSK e gatshme të ndihmojë shtetin helen por edhe Shqipërinë e RMV

schedule10:37 - 10 Janar, 2022

schedule 10:37 - 10 Janar, 2022

Ministri i Mbrojtjes në Kosovë Armend Mehaj është shprehur sot se FSK është e gatshme t’u dalë në mbështetje të autoriteteve të Greqisë, pas tërmetit me magnitudë 5.5 shkallë.

Mehaj përmes një postimi në Facebook, njofton se FSK është e gatshme të ndihmojë edhe Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut nëse kanë pësuar dëme pas këtij tërmeti.

Postimi i plotë:

Të dashur qytetarë,

Ministria e Mbrojtjes, mbrëmë kemi ndarë shqetësimin me ju me rastin e tërmetit me magnitudë 5.5 që ndodhi në veriperëndim të Florinës, në Greqi, ku në mesin e 7 vendeve të prekura të rajonit ishte edhe vendi ynë.

Edhe pse ende nuk ka raporte për dëme apo viktima, shprehim gatishmërinë tonë të plotë për mbështetje të autoriteteve të Greqisë, apo nëse kanë pësuar, edhe Shqipërisë dhe Maqedonisë,, me kapacitetet tona specialistike të FSK-së për reagim, menaxhim dhe sanim të pasojave. /abcnews.al/