Tërmeti i fuqishëm që vrau mbi 1900 persona në Turqi e Siri u ndje deri në Grenlandë

schedule13:43 - 6 Shkurt, 2023

schedule 13:43 - 6 Shkurt, 2023

Tërmeti i fuqishëm 7.8 Rihter që goditi Turqinë dhe Sirinë në orët e para të mëngjesit u regjistrua edhe në Grenlandë. Tërmetet e mëdha në Turqi janë regjistruar qartë në sizmografët në Danimarkë dhe Grenlandë ,” i tha AFP sizmologu Tine Larsen.

Tërmeti rrafshoi lagje të tëra ndërsa shumica e njerëzve ishin duke fjetur. Tërmeti zgjati një minutë. Tërmeti është ndjerë edhe në Qipro, Egjipt dhe Liban.

Mbi 1900 persona kanë vdekur, 5300 të plagosur e qindra të tjerë janë ende nën rrënoja.

/abcnews.al