Tërmeti i fortë godet Filipinet, sa ishte magnituda

schedule14:13 - 1 Shkurt, 2023

schedule 14:13 - 1 Shkurt, 2023

Një tërmet me magnitudë 6.0 ka goditur sot Filipinet jugore. Sipas Qendrës Sizmologjike Mesdhetare Europiane (EMSC), tërmeti ishte me epiqendër në një thellësi prej 2 kilometrash dhe 4 km në jugperëndim të Monkayo, në komunën Mindanao.

Lëkundjet e tërmetit u ndjenë në Davao City, vendlindjen e ish-presidentit Rodrigo Duterte dhe në provincën e afërt të Davao de Oro.

Fotot dhe videot në mediat sociale treguan njerëzit duke evakuuar qendrat tregtare.

/abcnews.al