Tërmetet, Hahn: Keqardhje dhe dhimbje për Shqipërinë

schedule12:31 - 22 Shtator, 2019

schedule 12:31 - 22 Shtator, 2019

Komisioneri i BE për Zgjerimin, Johanes Hahn ka deklaruar se Unioni është gati të vërë në punë mekanizmat përkatës për t’i ardhur në ndihmë Shqipërisë pas tërmeteve të ditës së shtunë.

Përmes një reagimi në rrjetin social Twitter, Hahn ka shprehur hidhërimin e tij për personat e lënduar dhe dëmet e shkaktuara nga lëkundjet e fuqishme sizmike.

“Me keqardhje dhe shqetësim mësova për serinë e tërmeteve shkatërruese në Shqipëri, që shkaktuan lëndimin e mbi 100 personave dhe dëme serioze në infrastrukturë. BE ofroi menjëherë ndihmë duke propozuar aktivizimin e Mekanizmit Europian të Mbrojtjes Civile”, ka deklaruar Hahn në profilin e tij./ABC News Albania 24/7