Tërmet 5.4 ballë në Kinë, humbin jetën 2 persona

schedule07:39 - 16 Shtator, 2021

schedule 07:39 - 16 Shtator, 2021

Dy persona kanë humbur jetën dhe 3 të tjerë janë lënduar si pasojë e një tërmeti 5.4 ballë i shkallës Rihter që ka goditur rajonin e provincës Sichuan në jugperëndim të Kinës.

Autoritetet lokale konfirmuan vdekjet, pa specifikuar vendet, dhe nuk dhanë detaje të tjera.

Sipas Anketës Gjeologjike Amerikane (USGS), tërmeti ishte 5.4 në shkallën Rihter, por Qendra e Rrjetit Sizmik të Kinës ishte 6 në shkallën Rihter.


Epiqendra u raportua nën dyshemenë e Oqeanit Paqësor, megjithatë, nuk u dha asnjë alarm për cunam.e.su./abcnews.al