Temperaturat e larta shtojnë fluksin në spitale, masat që duhet të merrni

schedule15:40 - 21 Qershor, 2019

schedule 15:40 - 21 Qershor, 2019

Temperaturat e larta kanë shtuar fluksin e pacientëve në spitale. Mjekët apelojnë për kujdes të shtuar ndërsa thonë se shqetësimi kryesor këto ditë të nxehta janë goditjet nga dielli.

Pa një çadër apo një shishe ujë vështirë se mund të lëvizësh nëpër qytet. Temperaturat kanë arritur pikun ndërkohë që jo të gjithë i kanë gjetur të përgatitur.

Mjekët tregojnë për një fluks të shtuar të pacientëve.

Shqetësimi më i shpeshtë i tyre janë goditjet nga dielli.

Apeli i mjekëve vjen për kujdes të shtuar sidomos për të sëmurët me hipertension, probleme kardiovaskulare diabet apo probleme të shëndetit mendor.

Shmangia e aktivitetit fizik në orët e nxehta të ditës, konsumi i sa më shumë lëngjeve, vakteve të lehta, por dhe mos ekspozimi në diell do të evitonte problemet shëndetësore në këto ditë me temperatura të larta./ABC News Albania 24/7