Temperatura të larta, por pasditja sjellë rrebeshe dhe breshër në këto zona

schedule07:10 - 17 Maj, 2022

schedule 07:10 - 17 Maj, 2022

Masat ajrore të qëndrueshme mbeten prezente në vendin tonë duke sjellë gjatë orëve të paradites mot të kthjellët dhe të ngrohte në pjesën më të madhe të territorit por orët e pasdites sjellin grumbullim të vranësirave duke rrezikuar rrebeshe shiu ne zonat verilindore dhe juglindore, nuk përjashtohet mundësia e breshërit. Gjatë natës pritet sërish përmirësim i dukshëm i kushteve të motit.

Temperaturat e ajrit do të mbeten të larta si në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 10°C deri në 31°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi mbi 30 km/h nga drejtimi Perëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim të ulët.

Rajoni dhe Europa

Europa Juglindore dhe gadishulli i Ballkanit do të jenë në dominimin e vranësirave konvektive duke sjellë rrebeshe shiu si edhe breshër. Po ashtu, vranësira dhe shira të dendur do të ketë në Europën Lindore ndërsa e gjithë pjesa tjetër e kontinentit të Europës paraqitet në ndikimin e motit të qëndrueshëm, KU kthjellimet dhe temperaturat e larta do të jenë dominante.

Republika e Kosovës

Republika e Kosovës; deri në mesditë do të jetë në mbizotërimin e motit të qëndrueshëm. Por orët e pasdites do të zhvillojnë vranësirat në territor, duke bërë që të ketë rrebeshe shiu si edhe breshër. Ndërsa mbrëmja ri-sjell kthjellimet dhe vranësirat e shpeshta.

Maqedonia e Veriut

Pjesa e parë e ditës në MV do të paraqitet me kthjellime dhe vranësira të lehta të cilat më të dukshme do të jenë në zonat perëndimore. Por në pjesën e dytë të ditës parashikohet shtim gradual i vranësirave të cilat do të gjenerojnë reshje të pakta shiu në pjesën më të madhe të MV.

/abcnews.al/