Temperatura deri në 42 gradë, parashikimi i motit për sot

schedule07:14 - 24 Qershor, 2021

schedule 07:14 - 24 Qershor, 2021

Sipas MeteoAlb: Diell dhe temperatura relativisht të larta do të karakterizojnë kushtet e motit në vendin tonë duke filluar nga orët e para të ditës.

Këto kushte të motit mbeten deri orët e vona të pasdites kur në skajin verior dhe juglindor shfaqen vranësira të lehta. EDHE orët e natës mbeten me mot të kthjellët.

Temperaturat e ajrit rriten lehtë gjatë mëngjesit por rritje me të paktën 2 gradë sjellin orët e mesditës DUKE shënuar vlerat minimale dhe maksimale 18°C deri në 41-42°C.

Era do fryjë mesatare dhe herë pas herë forcohet duke arritur shpejtësi deri 40 km/h, nga drejtimi Perëndimor-Veriperëndimor ndërsa në det të hapur krijohet dallgëzim 3-4 ballë.

Kosova

Republika e Kosovës vijon me kthjellime deri në mesditë, kur në zonat veriore- verilindore shfaqen vranësira kalimtare duke rrezikuar ndonjë shi të papërfillshëm dhe afatshkurtër. Por sërisht orët e vona të pasdites ri-kthejnë kthjellimet.

Maqedonia e Veriut

Mot i kthjellët dominon deri pasdite në territorin e MV, kur vranësira të lehta shfaqen nëpër territor por pa rrezikuar shira. Edhe nata mbetet me mot të kthjellët./abcnews.al