Të shtënat në Jerusalem/ Kryeministri izraelit paralajmëron për reagim “të shpejtë” pas sulmeve

schedule22:52 - 28 Janar, 2023

schedule 22:52 - 28 Janar, 2023

Kryeministri i Izraelit ka premtuar një përgjigje “të fortë” dhe “të shpejtë” pas dy sulmeve të veçanta nga palestinezët në Jerusalem gjatë dy ditëve të fundit.

Sulmet ndodhën pasi një sulm i ushtrisë izraelite në Bregun Perëndimor të pushtuar vrau nëntë persona.

Përpara një takimi të kabinetit të sigurisë, Benjamin Netanyahu tha se do të kërkonte masa të reja për të “luftuar terrorin”.

Ushtria izraelite tha gjithashtu se do të përforconte numrin e trupave në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Komentet e tij erdhën pasi policia izraelite tha se një djalë 13-vjeçar palestinez qëndronte pas të shtënave në lagjen Silwan të Jerusalemit që la të plagosur rëndë një baba dhe bir izraelit./abcnews.al