Të gjithë do ta donim: Smartfonët e Apple që iu riparohet ekrani vetvetiu pasi të thyhen

schedule14:13 - 6 Tetor, 2020

schedule 14:13 - 6 Tetor, 2020

Një sërë kompani teknologjike, përfshirë Samsung dhe Motorola, tashmë po bëjnë stile të ndryshme të telefonave të palosshëm, por tipari i vetë-shërimit i propozuar i Apple do të ishte i pari në mesin e prodhuesve të smartfonëve.

Teknologjia themelore e vetë-riparimit është testuar në një smartfon tashmë, LG’s G Flex në 2013-ën. Ai kishte një mbulesë të pasme të vetë-riparimit që supozohej të riparonte copa të vogla, të shkaktuara nga ndonjë gërvishtje thike, shkruan The Verge.

Megjithatë, ajo nuk rezultoi aq e efektshme, pasi nuk është dhënë asnjë tregues nga firma teknologjike se kjo e fundit do të lancojë telefon të palosshëm me material vetë-shërues.l.k/abcnews.al