Të gjitha të fshehtat e marrëdhënies së ndërlikuar mes Mbretëreshës Elizabeth dhe Princeshës Diana

schedule09:32 - 9 Shtator, 2022

schedule 09:32 - 9 Shtator, 2022

Shumica prej nesh mendojnë se e dimë marrëdhënien e Princeshës Diana me Mbretëreshën Elizabeth, e cila vdiq të enjten në moshën 96-vjeçare, nga ajo që shohim në serialin televiziv “The Crown”. Por, si me shumë gjëra, historia e vërtetë është më e ndërlikuar.

Mbretëresha Elizabeth – Princesha Diana: Një marrëdhënie “e ftohtë – e nxehtë”

Në radhë të parë, Diana nuk ishte aspak ndërhyrëse. Mbretëresha Elizabeth ishte kumbarja i vëllait më të vogël të Dianës, Charles Spencer, dhe babai i Dianës – Viscount Althorp ishte oficeri i Mbretëreshës.

Princesha Diana dinte të sillej me familjen mbretërore, sipas New York Post, megjithëse Andrew Morton, autor i librit zbulues të vitit 1992 Diana: Her True Story, pranon se ajo kishte frikë nga vjehrra e saj në ditët e para.

“Ajo mbajti ceremoni formale, duke u përkulur thellë sa herë që takoheshin, por në të kundërtën mbante distancë”, ka shkruar ai.

Libri i Morton, i njohur tashmë gjerësisht si ‘kujtimet e hakmarrjes’ të Princeshës Diana, zbuloi detaje tronditëse nga brenda martesës së trazuar dhe tregoi se si Diana dhe Charles ishin një mospërputhje që në fillim.

Princesha Diana gjeti pak gjëra të përbashkëta me të fejuarin e saj. Duke dyshuar se Princi Charles kurrë nuk e kishte përfunduar vërtet marrëdhënien e tij me Camilla, princesha iu nënshtrua depresionit dhe bulimisë. Askush nuk i erdhi në ndihmë, siç vëren biografia mbretërore Ingrid Seward në librin e saj Mbretëresha dhe Di.

Pas dasmës, raportoi Seward, mbretëresha tregoi më shumë “kuptim ndaj vështirësive të Dianës” dhe ata zhvilluan një lidhje të fortë. Diana madje një herë i tha Seuardit se “Unë kam vjehrrën më të mirë në botë”.

Por ndërsa marrëdhënia e Dianës dhe Charles u bë gjithnjë e më e tensionuar, po ashtu edhe marrëdhënia e saj me Mbretëreshën. Seward shkroi se si monarkja i frikësohej vizitave të paplanifikuara të princeshës emocionale. “Një shërbëtor tha: “Princesha qau tre herë në gjysmë ore, ndërsa priste të flisnin.” Mbretëresha u përgjigj: “E kisha për një orë dhe ajo qante pa pushim”.

Mbretëresha Elizabeth padyshim donte të ndihmonte nusen e saj, por ajo nuk e dinte se si. “Për Princeshën Diana, kishte një shpresë që në njëfarë mënyre Mbretëresha do të ndërhynte për t’i rregulluar gjërat përsëri në martesën e tyre,” tha sekretari personal i Princeshës Diana, Patrick Jephson për dokumentarin e Channel 5 Two Golden Queens.

Vdekja tronditëse e Princeshës Diana, në një aksident automobilistik në vitin 1997, tronditi plotësisht familjen mbretërore. Brown përshkroi se si humbja e një ikone të dashur kombëtare dhe nënës së dy nipërve të saj, duke përfshirë mbretin e ardhshëm ishte një “përzierje traumatike e publikut dhe privates” për Mbretëreshën.

Roli i saj si një figurë simbolike dhe e heshtur u përmbys . Ndërsa reagimi i saj fillestar ishte mbyllja e gojës në Balmoral dhe ngushëllimi i nipërve të saj, publiku kërkoi të kundërtën. Titujt e tabloideve bërtisnin “Na trego se kujdesesh!” dhe ata po i kërkonin Mbretëreshës të kthehej në Londër dhe të urdhëronte që Flamuri i Unionit të valonte në gjysmështizë mbi Pallatin Buckingham.

Pranohet gjerësisht se kjo ishte e vetmja herë në të gjithë mbretërimin e Mbretëreshës që ajo diagnostikoi gabimisht gjendjen shpirtërore të kombit. /abcnews.al