Takim Mitsotakis-Erdogan në Pragë? Zëdhënësi i qeverisë greke: Do e vlerësojmë nëse e kërkon pala turke

schedule11:00 - 4 Tetor, 2022

schedule 11:00 - 4 Tetor, 2022

Zëdhënësi i qeverisë greke, Yiannis Oikonomou ka thënë se Turqia po tenton të aktivizojë një memorandum që në thelb ëhstë joaktiv.

“Nuk është hera e parë që Turqia po injoron ndërkombëtarët dhe e bën diçka fakt të kryer. Turqia po përpiqet të ndërtojë një realitet rreth diçkaje që është e paligjshme”, ka thënë ai, teksa shtoi se kjo cënon të drejtat sovrane të vendeve të tjera.

Në lidhje me një takim të mundshëm të Mitsotakis em Erdogan në Pragë, ai tha se pala greke do ta vlerësojë diçka të tillë, nëse pala turke e kërkon.

 “Besoj se do të përgjigjet pozitivishtIshte Erdogan ai që tha, “Mitsotakis se është një zgjedhë. Megjithatë, përkohësisht nuk ka asnjë kërkesë”, tha Oikonomou. /abcnews.al