Tajlandë, vdes zhytësi gjatë opereacionit të shpëtimit në shpellë

09:50 | 06/07/201809:500

Autoritetet në Tajlandë po luftojnë me kohën ndërsa vijojnë përpjekjet për të shpëtuar fëmijët e ngecur prej ditësh në një shpellë. Gjatë këtyre përpjekjeve, një zhytës ka humbur jetën pasi niveli i oksigjenit ra në 15%.

Po kthehet në një luftë me kohën përpjekja e autoriteteve në Tailandë për të shpëtuar 12 fëmijët dhe trajnerin e tyre të futbollit të bllokuar në një shpellë të përmbytur. Autoritetet paralajmëruan se koha për t’i evakuuar ishte “e kufizuar “, pasi niveli i oksigjenit ka rënë në 15 perqind, ndërkohë që për të marrë frymë normalisht ky nivel duhet të jëtë të paktën 21 përqind.

Një ish-zhytës i marinës tajlandeze humbi jetën në përpjekje për të shpëtuar 12 fëmijët dhe trajnerin e tyre, pasi po u dërgonte atyre oksigjen. Vdekja e zhytësit ngre shumë pyetje në lidhje me mundësinë e një nxjerrjeje të sigurt të grupit të rinjve të bllokuar nga uji në shpellën Tham Luang, aty ku kanë mbetur që nga 23 qershori.

Por marina e Tajlandë ka lënë të kuptohet ndihma ndaj këtij grupi mund të mos ketë zgjidhje tjetër përveçse të tentohet një evakuim kompleks dhe i rrezikshëm, duke pranuar për herë të parë që mund mos jetë e mundur të pritet disa muaj, deri në fund të sezonit të musoneve. Një erë e pesimizmit po shuan ndërkohë gëzimin që shoqëroi zbulimin e fëmijëve disa ditë më parë. Shumë fëmijë të moshës 11 dhe 16 vjeç nuk dinë të notojnë, dhe asnjëri prej tyre nuk di që të bëjë zhytje, gjë që e komplikon edhe më shumë punën.. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono