Sulmi i përgjakshëm në një xhami në Pakistan, rritet bilanci i trupave të pajetë

schedule19:27 - 31 Janar, 2023

schedule 19:27 - 31 Janar, 2023

Numri i të vdekurve është rritur në 100 pas një sulmi vetëvrasës në xhami, i cili kishte në shënjestër policët në qytetin Peshawar në Pakistan.

Xhamia është brenda një zone të sigurisë së lartë dhe një hetim është duke u zhvilluar për mënyrën se si sulmuesi hyri brenda.

Sulmi, një nga më të përgjakshmet në Pakistan në vite, ka lënë dhjetëra të tjerë të plagosur.

Një taleban pakistanez që pretendon se ka kryer bombardimin u mohua më vonë nga grupi militant, i cili fajësoi për këtë një fraksion të ndarë.

Në të kaluarën, talebanët pakistanezë janë përmbajtur nga pretendimi për disa sulme në xhami, shkolla apo tregje, sepse ata thonë se janë në luftë me forcat e sigurisë dhe jo me popullin pakistanez, por shumë dyshojnë në mohime të tilla.

Të martën, ekipet e shpëtimit u përpoqën për të tërhequr besimtarët e varrosur në rrënoja, duke nxjerrë nëntë njerëz të gjallë, por duke gjetur më shumë nga të vdekurit. Askush nuk mbeti i bllokuar, thanë zyrtarët lokalë.

“Terroristët duan të krijojnë frikë duke vënë në shënjestër ata që kryejnë detyrën e mbrojtjes së Pakistanit”, tha kryeministri Shehbaz Sharif. Ai shpalli ditë zie kombëtare.

Më shumë se 50 mbeten të plagosur, disa prej tyre në gjendje kritike.

Shumica e të vdekurve ishin pjesëtarë të forcave të sigurisë./abcnews.al