Studimi: Izolimi duhet të vazhdojë derisa të gjendet vaksina

schedule09:40 - 9 Prill, 2020

schedule 09:40 - 9 Prill, 2020

Vendet që duan të përfundojnë izolimindhe të lejojnë njerëzit të lëvizin përsëri dhe të punojnë do të duhet të monitorojnë nga afër për infeksione të reja dhe të mbikqyrin kontrollet që ata kanë në vend derisa të ketë një vaksinë kundër Covid-19 , sipas një studimi të ri të bazuar në përvojën e kinezëve.

Kontrollet agresive të Kinës mbi jetën e përditshme i kanë dhënë fund valës së parë të Covid-19, thonë studiuesit me qendër në Hong Kong. Por rreziku i një valë të dytë është  i vërtetë, shkruan The Guardian

“Ndërsa këto masa kontrolli duket se kanë zvogëluar numrin e infeksioneve në nivele shumë të ulëta, pa imunitet të tufës kundër Covid-19, rastet mund të rizgjohen përsëri pasi bizneset, operacionet e fabrikës dhe shkollat ​​gradualisht  të rifillojnë do të ketë grumbullime, veçanërisht duke pasur parasysh rrezikun në rritje të rasteve të importuara nga jashtë, pasi Covid-19 vazhdon të përhapet globalisht, “thotë Prof Joseph Joseph T Wu nga Universiteti i Hong Kongut, i cili bashkë-drejtoi studimin.

Studiuesit paralajmërojnë, nëse jeta normale lejohet të rifillojë shumë shpejt dhe heqja e kontrolleve është shumë e gjerë, numri i rasteve do të rritet përsëri.

“Megjithëse politikat e kontrollit të tilla si distanca fizike dhe ndryshimi i sjelljes ka të ngjarë të mbahen për ca kohë pasi kjo është strategjia më e mirë derisa vaksinat efektive të jenë gjerësisht të disponueshme,” tha Wu.

Artikulli që është botuar në revistën mjekësore Lancet bazohet në modelimin e epidemisë në Kinë. Ajo tregon se niveli i vdekjeve në Kinën kontinentale ishte shumë më i ulët, në më pak se 1%, sesa në provincën Hubei ku filloi epidemia, e cila kishte një shkallë vdekshmërie gati 6%. Ai gjithashtu ndryshonte në varësi të prosperitetit ekonomik të secilës krahinë, e cila kishte të bënte me  sistemin shëndetësor të disponueshëm, raporton abcnews.al

Analiza e tyre përdor të dhëna lokale të Komisionit Shëndetësor të rasteve të konfirmuara Covid-19 midis mesit të janarit dhe 29 shkurtit në katër qytete – Pekin, Shanghai, Shenzhen, Wenzhou dhe dhjetë provincat jashtë Hubei me numrin më të madh të rasteve. Ai i bën thirrje që masat të hiqen gradualisht.

Arritja e një ekuilibri midis lejimit të aktiviteteve ekonomike dhe mbajtjes së kontrolleve të mjaftueshme për të parandaluar rritjen e infeksioneve “ka të ngjarë të jetë strategjia optimale derisa vaksinat efektive të jenë gjerësisht të disponueshme, përkundër faktit se politikat e kontrollit, përfshirë distancimin shoqëror, ndryshimin e sjelljes dhe ndërgjegjësimin e publikut do të vazhdojë edhe për ca kohë”./abcnews.al