Studimi: Ilaçet e diabetit ju ndihmojnë të humbni peshë

schedule12:43 - 11 Shkurt, 2021

schedule 12:43 - 11 Shkurt, 2021

Një ilaç i diabetit, i injektuar një herë në javë, ndihmoi njerëzit mbipeshë të humbnin mesatarisht 15% të peshës së tyre trupore gjatë 16 muajve, raportuan studiuesit.

Prodhuesi i ilaçit, i quajtur semaglutide, i ka kërkuar Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave që ta miratojë atë për menaxhimin kronik të peshës. Nëse miratohet, do të ishte ilaçi i pestë me recetë për humbjen e peshës në tregun amerikan.

Semaglutidi është një receptor peptid-1 i ngjashëm me glukagon, ose agonist GLP-1, një ilaç që rrit prodhimin e insulinës. Por gjithashtu duket se largon oreksin.

“Humbja e peshës me semaglutid rrjedh nga një reduktim i marrjes së energjisë për shkak të një oreksi të zvogëluar, i cili mendohet të rezultojë nga efektet direkte dhe indirekte në tru”, thuhet në raportin e botuar në New England Journal of Medicine, informon abcnews.al

Ilaçi u testua në 1,961 njerëz të cilët ishin mbipeshë ose të shëndoshë. 1/3 morën placebo plus këshillim dietik dhe stërvitje, ndërsa 2/3 morën ilaçin me të njëjtin plan diete dhe ushtrimi.

“Ndryshimi mesatar i peshës trupore nga fillimi në javën 68 ishte 14.9% në grupin semaglutid krahasuar me 2.4% me placebo,” shkroi ekipi i studiuesve. Mesatarisht, njerëzit që morën ilaçin humbën 15.3 kg.

Sipas Qendrave Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, 42% e amerikanëve janë obezë, që do të thotë se kanë një indeks të masës trupore prej 30 ose më shumë. Obeziteti ngre rrezikun e sëmundjeve të zemrës, kancerit, goditjes në tru dhe diabetit.

Pak ilaçe miratohen në SHBA posaçërisht për humbje peshe. Ato përfshijnë orlistat, të shitura nën emrin e markës Xenical, e cila ndihmon në zvogëlimin e sasisë së dhjamit që trupi thith; Qsymia, një ilaç që kombinon phenterminën e zvogëlimit të oreksit me ilaçin e topiramatit; Contrave, i cili kombinon ilaçin e varësisë naltrekson me bupropionin antidepresiv; dhe liraglutide ose Saxenda, një ilaç diabeti që është i ngjashëm me semaglutidin.

Në përgjithësi, këto ilaçe kanë ndihmuar njerëzit të humbin 3% deri në 7% të peshës trupore./Marrë nga CNN, e.b-abcneës.al