Studimi i fundit: Tre doza “Pfizer” të mbrojnë kundër variantit të ri të COVID

schedule17:52 - 30 Nëntor, 2021

schedule 17:52 - 30 Nëntor, 2021

Pas alarmit për përhapjen e variantit të ri Omicron të Covid-it, shtohen kufizimet në shumicën e vendeve, edhe në funksion të udhëtimeve të festave të fundvitit.

Të dhënat e fundit tregojnë se me 3 doza të vaksinës Pfizer jeni të mbrojtur nga varianti Omicron. Këtë e ka bërë të ditur ministri izraelit i Shëndetësisë Nitzan Horowitz.

Situata është nën kontroll dhe nuk ka asnjë arsye për panik”, shpjegoi ai.

Ndërkohë, Gjermania po përgatitet të diskutojë në Parlament vaksinimin me detyrim dhe po shkon drejt një lloj bllokimi për të pavaksinuarit./ Abcnews.al