Studenti japonez shkon në ceremoninë e diplomimit i veshur si Zelensky

schedule16:32 - 27 Mars, 2023

schedule 16:32 - 27 Mars, 2023

 

Një situatë e pazakontë ka ndodhur në Japoni, ku një student kishte shkuar në ceremoninë e diplomimit i veshur si Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Studentët zakonisht në ceremonitë e diplomimit në Japoni vishen me kostume ose veshje zyrtare.

Por universiteti i Kiotos ka traditën e vet ku studentët zgjedhin veshje të ndryshme për një nga ditët më të rëndësishme në jetën e tyre.

“Unë jam presidenti Zelenskyy,” tha studenti për rrjetin televiziv lokal Yomiuri.

Ai tha se iu deshën tre muaj për të rritur mjekrën e tij dhe ai vendosi të shkonte si lider ukrainas pasi njerëzit i thanë se dukeshin të ngjashëm.

Studenti mbante një tabelë që mbante mesazhe që shprehnin mbështetjen e tij për Ukrainën, së bashku me një fragment nga fjalimi i Zelenskyy në dhjetor në Kongresin e SHBA./abcnews.al