Strakosha kalon Lazion në gjysmëfinale

schedule00:01 - 1 Shkurt, 2019

schedule 00:01 - 1 Shkurt, 2019

Skuadra e Lazios ka eliminuar Interin nga Kupa e Italisë pas serisë së 11 metërshave. Strakosha rezultoi vendimtar në kualifikimin e Lazios pasi priti penalltinë e Lautaro dhe Nainggolan.

Lazio eliminon Interin në Kupën e Italisë falë rulotës së 11 metërshave. Sfida e zhvilluar në San Siro rezervoi emocione të shumta dhe një lojë mjaft të luftuar nga të dyja skuadrat. Në pjesën e parë ishte Lazio që ushtroi një kontroll më të madh të lojës ndërkohë që në fraksionin e dytë, Inter e tentoi më shumë golin, por pa rezultat. Dy portierët Strakosha dhe Handanoviç rezultuan vendimtarë për skaudrat e tyre ku shpëtuan portën në disa raste.

Koha e rregulllt u mbyll në barazim pa gola. Skuadrat iu drejtuan shtesës prej 30 minutash. Zhbllokimi i rezultatit erdhi në minutën e 107 të ndeshjes. Bomberi Immobile kaloi në avantazh bardhekaltërit. Goditja e tij u devijua lehtë nga Dambrosio, por mjaftueshëm që topi të përfundonte në rrjetë. Gjithsesi në minutat e fundit të kohës së rregullt, Dambrosio fiton një 11-metërsh që shndërrohet në gol nga kapiteni Mauro Icardi.

Strakosha i kupton krahun, por nuk ia del të mbajë portën e paprekur. Kualifikimi në gjysmëfinale të Kupës së Italisë u vendos nga seria e 11-metërshave. Strakosha ishte në ditën e tij më të mirë duke pritur penalltinë e Lautaro dhe Naingolan ndërkohë që Handanoviç i mohoi golin Durmishit. Lazio doli fituese nga seria e 11-metërshave duke fituar 4-3 kundrejt Interit. Në gjysmëfinale Lazio do të luajë ndaj Milanit./abcnews.al