Statuja e vjedhur romake i rikthehet muzeut pas 50 vitesh

schedule17:10 - 2 Shkurt, 2022

schedule 17:10 - 2 Shkurt, 2022

Pothuajse gjysmë shekulli pasi u vodh, një statujë romake e perëndisë Bacchus i është dorëzuar muzeut francez ku u ekspozua.

Bronzi i shekullit të parë i Bacchus u mor nga hajdutët në dhjetor 1973, së bashku me 5000 monedha romake. Detektivi i artit Arthur Brand gjurmoi statujën në muze kur një klienti iu ofrua nga një koleksionist austriak.

“Pesëdhjetë vjet pas një vjedhjeje, është e padëgjuar që diçka të kthehet, normalisht ajo është shkatërruar,” tha ai për BBC.

Statuja 40 cm e lartë u gërmua në vendin e fshatit romak të Vertillum në Francën lindore në 1894 dhe vite më vonë u shfaq në një ekspozitë në Paris të veprave më të mira të artit të Francës. /abcnews.al