Spiropali: Akti i Ilir Metës, atentat i pastër kushtetues

11:45 | 13/06/201911:450

“Akti i Ilir Metës, atentat i pastër kushtetues, shkel parimet e demokracisë dhe cënon rëndë të drejtën e zgjedhjes së shtetasve”. Kështu u shpreh nga foltorja Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin Elisa Spiropali lidhur me mocion debatin për dekretin e Presidentit Meta që shfuqizoi datën e zgjedhjeve.

“Janë mësuar të bëjnë me Kushtetutën, ligjin dhe me shqiptarët çfarë kanë dashur dhe si kanë dashur por jo më.

Në 30 qershor do përballen me murin e ligjit ku do thyejnë hundët. Ilir Meta shkeli parimin e unitetit kombëtar, shkeli parimin e sovranitetit të popullit. Me veprimin e tij Meta dëshmoi se mund të nxjerrë Presidentin nga kulla e LSI po jo ta shkulësh LSI-në nga zyrat më të larta të shtetit, shkeli parimin e sovranitetit.

U zgjati organeve tej organeve mandatin tej afatin kushteues dhe këto nuk mund ta ushtrojnë funksionin e tyre.

Presidneti synonn tëzgjidhë një pseudokrizë institucionale duke e ditur shumë dhe duke qenë ideator i kësaj përpjekje për mbijetesë të opozitës ekstra parlamentare. Si e shkel Presidenti të drejtën e 42 partive të regjistruara në zgjedhjeve.” /abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono