Spektakël në 200 vjetorin e Pavarësisë, flamuri grek vendoset në det

schedule20:40 - 24 Mars, 2021

schedule 20:40 - 24 Mars, 2021

Greqia nën atmosferën festive pret 25 marsin që shënon dhe 200 vjetorin e  Revolucionit Grek të 1821.

E gjithë Greqia dhe shumë vende të botës janë veshur bardhë e blu në kuadër të kësaj dite të shënuar.

 

Simbolika e ditës është e dukshme në çdo cep të vendit në Greqi. Ndërkohë në komunën e Pireut është zgjedhur një mënyrë e veçantë zbukurimi, flamuri grek është hapur në sipërfaqen e detit.

Flamuri i madh i vendosur në det është mbresëlënës, spektakli shijohet nga shumë njerëz./abcnews.al