SPECIALE/ Dorëzim apo tërheqje taktike e Erdogan? Gjithçka po ndodh në Egje

schedule11:17 - 19 Shtator, 2020

schedule 11:17 - 19 Shtator, 2020

“I hidhur”, “I paaftë” dhe “i hutuar”: janë këto fjalët e zgjedhura nga presidenti turk Erdogan për homologun e tij francez Makron, pasi Franca u rreshtua në krah të Greqisë në cështjen e pretendimeve për ujërat territoriale mes Ankarasë dhe Athinës në Mesdheun lindor.

Erdogan theksoi se dhe në rast se Turqia heq dorë nga cdo gjë, nuk do të mund të lirohej nga politika konfuze franceze në të cilën ka futur vendin Makron me iracionalitetin e tij.

Për momentin duket se presidenti turk po bën lëshime, por ky nuk duhet parë si një dorëzim.

Për më tepër, ndiqni specialen e përgatitur nga gazetarja Dorina Kurtaj: