Sot jepet rekomandimi për negociatat

schedule11:06 - 17 Prill, 2018

schedule 11:06 - 17 Prill, 2018

Eurokomisioneri për Zgjerimin, Johanes Hahn, pritet të paraqesë sot rekomandimet e Komisionit Europian për vendet e rajonit tonë, gjatë një konference shtypi në Bruksel në orën 15:30 minuta.

Para konferencës së shtypit në Bruksel, në Tiranë ambasadorja e delegacionit të BE-së në Tiranë, Romana Vlahutin do të mbajë një deklaratë të shkurtër rreth orës 15:10. Ndërsa pas konferencës së shtypit në Bruksel, ambasadorja Vlahutin do të shkoë për të dorëzuar progresraportin në kryeministri, tek kreu i ekzekutivit Edi Rama rreth orës 16:30, në presidence tek kreu i shtetit Ilir Meta në orën 17.00 dhe në Kuvendin e Shqipërisë, tek kryetari Gramoz Ruçi në orën 17:30.

Ndërkohë, pasditen e sotme në Tiranë mbërrin në Tiranë përfaqësuesja e BE-së për politikë të jashtme, Federika Mogherini. Takimet zyrtare, ajo do t’i zhvillojë gjatë ditës së neserme, ku në orën 11:00, do të ketë një konferencë shtypi me kreun e qeverisë, Rama. Kryediplomatja e Komisionit Europian pritet të takojë në Tiranë edhe presidentin Meta si dhe kreun e opozitës Basha./abcnews.al