Soreca: Pa edukim të mirë shoqëritë nuk mund të kenë progres

13:56 | 31/07/201913:560

Të rinjtë shqiptarë, meritojnë të gëzojnë të drejtat si moshatarët e tyre në Bashkimin Europian. Kështu u shpreh ambasadori Luigi Soreca, në aktivitetin që u mbajt paraditen e sotme për të rinjtë që fituan bursën Erasmus.

Kjo bursë i jep mundësi të rinjve shqiptarë që të shkëmbehen me studentë të vendeve Europiane. Në kuadër të këtij program shkëmbimi, Soreca tha se BE ka dyfishuar buxhetin nga 15 në 30 milionë euro.

Pa edukim të mirë shoqëritë tona nuk mund të kenë progres”, tha më tej Soreca, ndërsa iu drejtua të rinjve që ishin të pranishëm në sallë, se ata janë ambasadorët e kulturës së Shqipërisë në BE.

E pranishme në këtë aktivitet ishte dhe Ministrja e Arsimit Rinisë dhe Sporteve, Besa Shahini./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono