“Skripal”/Rusia paralajmëron Britaninë: Po luani me zjarrin

23:21 | 05/04/201823:210

Rusia paralajmëroi Britaninë të enjten në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së se po luan me zjarrin duke fajësuar Moskën për helmimin e ish-agjentit rus dhe së bijës.

“U kemi thënë kolegëve britanikë se po luani me zjarrin dhe se do të pendoheni”, ka deklaruar ambasadori rus në OKB, Vasily Nebenzya. Diplomati rus ka theksuar se, agjenti nervor i familjes Noviçok nuk është produkt ekskluziv i Rusisë, pavarësisht emrit që mban, dhe ka shtuar se Shtetet e Bashkuara dhe Britania kanë kapacitetet për ta prodhuar atë. Mbretëria e Bashkuar akuzon Rusinë se qëndron mbrapa helmimit të Sergei Skripal dhe së bijës Julia në Salisburi të Anglisë, akuzë të cilën Moska e mohon. Seanca e Këshillit të Sigurimit të OKB-së ishte thirrur nga Rusia, e cila pretendon se Britania duhet t’u përgjigjet disa pyetjeve legjitime. Ambasadori Nebenzya i ka cilësuar akuzat si “të tmerrshme dhe të pabaza” dhe ka akuzuar Londrën se ka nisur një “propagandë lufte” kundër Rusisë.

“Nuk mund të sajonit diçka më të mirë? Të gjithë e dimë se vlera e informacioneve që zotërojnë shërbimet sekrete britanike bazohet në eksperiencën e Tony Blair”, ka thënë ambasadori./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono